• Dolar
  32.514
 • Euro
  34.975
 • Ç.Altın
  3.981
 • Altın
  2.432
KIRIKKALE
35°

244 TÜRK’ÜN HAYATINI KURTARAN KAHRAMANA SON VEDA

Kore Savaşı'nda esir kamplarında salgın hastalıklarla mücadele eden 244 Türk askerin, uyguladığı tedavilerle hayatta kalmasını sağlayan, üstün hizmet madalyalı gazi Hasandedeli Sıhhiye Onbaşı Veli Atasoy (92), kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. Cenazes


3 YIL ESİR KALDI

Hasandedeli Veli Atasoy, Türkiye'nin, Güney Kore'ye destek veren Birleşmiş Milletler (BM) gücü olarak katıldığı 1950'deki Kore Savaşı'nda, sıhhiye onbaşı olarak görev yaptı. Savaşta BM ordusunun askerleri, Kuzey Kore ve destekçisi Çin kuvvetlerinin esiri oldu.  Esir kamplarında açlık, dondurucu soğuk, bulaşıcı hastalıklar, bit salgını, şiddet ve psikolojik baskılar sonucu Amerikalı esirlerin yüzde 38'i, İngiliz esirlerin ise yüzde 15'i hayatını kaybetti ancak aynı esir kamplarında sıhhiye onbaşı Veli Atasoy'un uyguladığı karantina sistemi, tedaviler, küçük ameliyatlar, diyet, bitten arındırma sayesinde tutsak edilen 244 Türk askerinden biri dahi hayatını kaybetmedi. Atasoy, uyguladığı sağlık hizmetleri sayesinde sadece Türk askerlerin değil Amerikalı ve diğer BM askerinin de hayatını kurtardı. Veli Atasoy, bu nedenle ABD hükümeti tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

KORE GAZİSİ 

O günleri anlatan Atasoy ‘1950 senesinde Kore'ye gittim, Kore Savaşı’na katıldım. 3 sene esir kaldım. Türkiye’ye dönünce köyüme geldim. Köyümde beni besleyecek arazi yok, iş yok, güç yok. Hamal olarak çalıştım. 5 çocuğu büyüttüm. Üniversiteden mezun oldular.’ dedi. Ablata Mamak’ta 61 yıl önce kendi yaptığı gecekondu bir evde eşi Şöhret  Atasoy (89) ile birlikte kalan Atasoy dün sabah kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Üstün hizmet madalyalı Kore Gazisi Veli Atasoy’un cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Hasandede Köyü’nde kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verilecek. 

 

İlginizi Çekebilir

244 TÜRK’ÜN HAYATINI KURTARAN KAHRAMANA SON VEDA

İlginizi Çekebilir

YAHŞİHAN NOTERİ 1 HAZİRAN’DA HİZMETTE

İlginizi Çekebilir

HAKKILI DAYI VEFAT ETTİ

Haber Yorumları

Yorum Yaz

53861

Hakkımızda

#

İletişim

Kirikkalekusu.com

info@kirikkalekusu.com

2147483647

2147483647