• Dolar
  27.208
 • Euro
  28.847
 • Ç.Altın
  2.805
 • Altın
  1.682
KIRIKKALE
31°
01:57

Akşam'a Kalan Süre

KİRA SÖZLEŞMESİNDE E-DEVLET DÖNEMİ

Kırıkkale Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ramazan Almaz,2023 Ocak ayından itibaren kira sözleşmelerinin E-Devlet üzerinden yapılacağını açıkladı.


KAYIT DIŞI ÖNLEME 

Konut ilişkin açıklama yapan Başkan Almaz; “Kira sözleşmelerinde belirtilen kiraların yıllık artış oranını 2022 yılında % 25 ile sınırlayan düzenlemenin ardından, banka aracılığıyla yapılan kira ödemelerin yanı sıra ev sahibi ve kiracının anlaşması durumunda belirlenen tutarın dışında kalan bedelin kayıt dışı ödenmesi vergi kaybına neden oluyordu. Kırıkkale de gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren 200 -250 civarında işyeri olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan Ticaret il Müdürlüğünden Yetki Belgesi almış 48 emlakçı bulunmaktadır. “Yetki Belgesiz” çalışan emlakçılar nedeniyle de yapılan alım, satım ve kiralama işlemlerinde hem kayıt dışı bir ekonomik faaliyet doğuyor hem de vatandaş mağdur oluyordu”.dedi. 

 

STANDART HALE GETİRİLECEK 

Almaz açıklamasının devamında şu bilgilere yer verdi; “Kiracı ile ev sahibi arasındaki sözleşmelere e-devlet şartı getiriliyor. Böylece sözleşmeler standart hale gelecek, kayıt dışı gayrimenkul alım-satımları önlenecek, belgesiz emlakçılar sistemden temizlenecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan ve 2023-2025 dönemini kapsayan “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planında”; toplumsal refah düzeyinin artırılması, adil gelir dağılımının ve ekonomik istikrarın sağlanması, diğer makroekonomik göstergelerin iyileşmesi yoluyla haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, bundan böyle kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerinden düzenlenmesi sağlanacak”. 

 

2024 YILI SONUNDA 

“Taşınmaz değer haritalarının oluşturulması amacıyla Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre sistemle, taşınmazların toplu değerleme modeli ile değerinin belirlenmesi sağlanacak. Düzenleme, 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Kırıkkale Emlak Müşavirleri Derneği olarak bizim önerimiz; kira konusunda yaşanan anlaşmazlıkları gidermek için Kira Takip Sistemi (KTS) adı altında Merkezi Bilgi Sistemi kurulabilir. Bu sistem ile kira kontratları online hale getirildikten sonra, E-devlet sistemi ile entegre yapılabilir. Bu sistem ile kira değer haritalarının oluşması, kurumlar arasında entegrasyon sağlanması, kira artışlarının kontrolü sağlanabilir. Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş “Yetki Belgeli” emlak işletmelerine verilecek olan kimlik numaraları üzerinden “web tapu” sistemine entegreli bir altyapı düzenlenebilir. Bu konuda Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden uygulama yapılabilir. Kira bedellerine ilişkin bankalarda özel hesaplar açılabilir. Böylelikle; Kira sözleşmeleri elektronik ortamda yapıldıktan sonra hem yetki belgesiz emlakçıların faaliyetleri engellenecek hem sözleşmeler standart hale gelecek, hem de kayıt dışı ekonomi önlenerek, bu alandaki vergi kaybına son verilmiş olacaktır”. ifadelerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir

KİRADA ZORUNLU ALABULUCULUK DÖNEMİ BAŞLADI

Haber Yorumları

Yorum Yaz

85631

Hakkımızda

#

İletişim

Kirikkalekusu.com

info@kirikkalekusu.com

2147483647

2147483647