• Dolar
  18.838
 • Euro
  20.328
 • Ç.Altın
  1.814
 • Altın
  1.128
KIRIKKALE
06:43

Öğleye kalan Süre

TOSUNLAR UN'DAN 1,5 MİLYON DOLARLIK EK YATIRIM; KAPASİTE YÜZDE YÜZ ARTTI

Un sektörünün önde gelen firması Tosunlar Un, 1 buçuk milyon dolarlık ek yatırım ile üretim kapasitesini yüzde yüz artırdı. Fabrikanın günlük 135 ton olan un üretimi yeni yatırım ile 270 tona çıktı.


TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR TARAFINA

Un sektörünün Kırıkkale ve bölgede ki öncü firması Tosunlar Un, üretim kapasitesini yüzde yüz artıran yeni bir yatırıma imza attı. Yaklaşık 1 buçuk milyon dolarlık yeni yatırımla günlük 135 ton olan un üretimini 270 tona çıkaran firma, istihdamını da artırdı.  Firma Sahibi  ve aynı zamanda Anadolu Un Sanayicileri Derneği yönetim kurulu üyesi, Karadeniz İhracatçılar Birliği Denetim Kurulu Üyesi Bekir Tosun, 40 yıldır sektörde olduklarına dikkat çekerek, Tosunlar Un’un, Kırıkkale’nin bir markası olarak Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerine ulaştırdıklarını ifade etti.

EL DEĞMEDEN ÜRETİM

Yaptıkları son yatırımla günlük 270 ton un üretimini yakaladıklarını söyleyen Tosun, teknolojiye yatırım yaptıklarını belirterek “ Dünyada sahtesi olmayan tek ürün undur. Kaliteli unda iyi buğdaydan, üstün teknolojiden ve iyi bir öğütme sisteminden elde edilir.  Şu anda el değmeden üretim yapıyoruz. Bir buğday tanesi üç gün süren 3 buçuk km’lik yolculuğun ardından un haline geliyor. Buğdayın un olması sürecinde; ön temizleme, temizleme, tavlama, dinlendirme, öğütme-sınıflandırma, paketleme ve sevkiyat aşamalarından geçiyor. Üretilen un, her gün laboratuvarımızda analizi yapıldıktan sonra piyasaya veriliyor ” dedi. 

YETERLİ STOK VAR

Son dönemlerde un fiyatlarından ki dalgalanmaya değinen Tosun “ Öncelikle şunu söyleyeyim asla ürün sıkıntısı yok.  Ülkemizde yetecek miktarda buğdayımız var. Devletimiz özellikle ekmek fiyatlarını dengelemek içinde, ekmeklik un üretiminde bize yarı yarıya buğday desteği sağlıyor.  Bu desteğin karşılığında da fırınlara verilen un fiyatlarını taahhüt edilen fiyattan vermemizi istiyor.  Eğer devlet bu desteği vermezse ekmek fiyatları ciddi oranda artardı. Hatta 4 liraya kadar yükselebilirdi. Devlet, halkımızın yediği ekmeğin fiyatını düşük tutabilmek adına tüm un üreticilerine yüzde 50 oranında buğday veriyor.” ifadelerini kullandı.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

19532

Hakkımızda

#

İletişim

Kirikkalekusu.com

info@kirikkalekusu.com

2147483647

2147483647