• Dolar
  33.028
 • Euro
  35.944
 • Ç.Altın
  4.179
 • Altın
  2.503
KIRIKKALE
27°

YARGITAY ONADI; ELİF SİNAN CİNAYETE KURBAN GİTTİ

Kırıkkale Üniversitesi Öğrencisi Elif Sinan davasında Yargıtay son noktayı koydu. Yargıtay Sinan'ın intihar etmediğini cinayet sonucu öldürüldüğünü onadı.


KALBİNDEN BIÇAKLANMIŞTI

Turkiye'nin konuştuğu olay 3 Ağustos 2021'de yaşanmıştı. Kırıkkale Üniversitesi son sınıf öğrencisi olan 24 yaşındaki Elif Sinan ile 27 yaşındaki Tuğrul A.'nın duygusal birlikteliği vardı. Genç kız bir yandan okurken, bir yandan da kafede garson olarak çalışıyordu. Çift 3 Ağustos'ta burada bir süre konuştuktan sonra genç kız ağlayarak ayrıldı. Taksiyle evine döndü. İki sevgili evde buluştu. İddiaya göre Tuğrul A. eve girdikten sonra "ayrılmak istediğini" söyleyerek eşyalarını topladı. Ancak genç kız ayrılmak istemediğini söyledi. İki sevgili araçta buluştu. 

İNTİHAR DEDİ 

Araç içinde devam eden tartışmada, Elif kalbinden bıçaklandı. Tuğrul A. ifadesinde, olay günü genç kızın bir arkadaşına iltifatta bulunması nedeniyle tartıştıklarını, bunun için ayrılmak istediğini, Elif Sinan'ın "Sensiz yaşamamam" diyerek mutfaktan bıçak alarak kendisini öldürmek istediğini, evdeki bütün bıçakları toplayarak arabaya getirdiğini iddia etti. Tuğrul A., "Elif belindeki bıçağı çıkardı. Aniden sağ elinde bulunan bıçağı kalbine doğru sapladı" dedi. Savunmasını inandırıcı bulan savcılık, şüpheli hakkında tutuklama talebinde bile bulunmadı. Elif'in "ölü muayene tutanağında" bile ölüm nedeni "intihar" yazıldı. Şüpheli, 10 ay serbest dolaştı.

KASTEN ADAM ÖLDÜRME 

Savcılık, genç kızın ölümünden yaklaşık 7 ay sonra iddianame düzenleyerek, olayın intihar değil cinayet olduğunu belirtti. İlk duruşma, olaydan 10 ay sonra 18 Mayıs 2022'de yapıldı. Mahkeme, ilk duruşmada tutuklanan zanlıya "kasten öldürme" suçundan müebbet verdi. Ailenin avukatı İbrahim Yılmaz, sanığa verilen cezanın Yargıtay'ca da onandığına dikkat çekerek, "sanık yaklaşık 10 ay serbest şekilde dolaşmıştı. Savcılık, müebbet hapis cezası alma ihtimali olan şüpheliyi tutuklamayarak son derece büyük bir risk almış ve devam eden soruşturmada toplanmayan delillerin karartılabilmesi ihtimalini görmezden gelmişti" dedi.

TEMYİZE GİTTİ 

Mahkeme gerekçeli kararında, olay yerinden bulunan bıçaklarda genç kızın parmak izinin bulunmadığı, sadece sanığın parmak izinin tespit edildiğini belirtti. Sanığın savunmasında, Elif'in sağ eliyle kendisini kalbinden bıçakladığını ileri sürdüğü hatırlatılan kararda, "bu hali ile maktulün kendisini yaralayıp sonrasında bıçağı vücudundan çıkarmasının beklenemeyeceği" anlatıldı. Kararda, Adli Tıp Kurumu'nun raporunda bıçağın giriş-çıkış izlerine göre Elif Sinan'ın bıçağı kalbine kendisinin saplaması halinde sol elini kullanması gerektiği, oysa baskın elinin sağ eli olduğu belirtildi. Kararın temyiz incelemesi Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından yapıldı. Daire, yerel mahkemenin verdiği mahkûmiyet hükmünün onanmasına karar verdi.

 

 

 

 

 

Haber Yorumları

Yorum Yaz

37348

Hakkımızda

#

İletişim

Kirikkalekusu.com

info@kirikkalekusu.com

2147483647

2147483647