• Dolar
  0.000
 • Euro
  0.000
 • Ç.Altın
  0.000
 • Altın
  0.000

°

Köşe Yazarı

Murat Bulut

#

 •  03 Eylül 2022
 • BU ŞEHRİN SU SORUNU YOK


  Kim bu şehrin su sorunu var diyorsa iftira atıyor,
  Kim bu şehrin su sorunu var diyorsa yalan söylüyor, 
  Kim bu şehrin su sorunu var diyorsa bilmiyor, 
  Bu şehrin su sorunu yok, hiçbir zamanda olmadı.  Her yerden su fışkırıyor. Koskoca Kızılırmak var.  Doğal kaynaklarımız dolu dolu. İşte bu yüzden bu şehrin su sorunu yok.
  Sorunun adı; varolan suyu vatandaşa ulaştıramama sorunu.

  Evet bizim suyumuz varda bize gelmiyor. Sesini duyuyoruz, gözlerimizle görüyoruz ama çeşmeden akıtamıyoruz. Ve ben bunu uzay teknolojilerinin konuşulduğu, hayata geçirildiği, uzaya gitme hesaplarının yapıldığı 2022 yılının Ağustos ayında yazıyorum.  Bu çağda hemen yanı başımızda gürül gürül akan suyu bir türlü halkla buluşturamıyoruz.

  Şehrin belediye başkanı yeni değil. 8 yılı aşkın bu şehri yönetiyor. Muhalefetten değil 20 yıldır iktidarın partisini belediye başkanı olarak seçiyoruz.  Para sorunumuz yok. Kasamızda milyonlar duruyor. Öyle büyük bir arazi üzerine kurulu değiliz.  Tüm bunlara karşılık çeşmeden bir türlü su akıtamıyoruz. Bir gün varsa bir gün yok.  Her gün bir sokakta patlak var. Tamir ettiğimiz yer üç gün sonra geri patlıyor ve buna bir türlü çözüm bulamıyoruz.

  Son günlerde artan bir şekilde yaşanan bu sıkıntı nihayet muhalefetin de gündemine girmeyi başardı.  Önce CHP Milletvekili Ahmet Önal ve İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ, sonra da İYİ Parti İl Başkanı Bülent Altınışık birkaç saat arayla konuyu basın aracılığı ile dile getirdi. Sonra üç gün susuz kalan Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz ‘bizim su nerede diye’ Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’ya  sordu. Aylardır hatta yıllardır sessiz kalan Saygılı’da baktı ki tepkiler artıyor bari bende bi basın toplantısı düzenleyim dedi. Demek ki birileri konuşursa   muhatap da konuşmak zorunda kalıyormuş. Bu güne kadar konuşmayanlara duyurulur.

  Şimdi gelelim ana noktaya;
  Osman Türkyılmaz kendi ilçesinin üç gün susuz kalması üzerine dedi ki;
  -Kırıkkale’nin altyapısında ki sorun bizim suyumuzun gelmesine engel oluyor. 
  -Bar düşük.

  -Vana kapalı.

  -Kırıkkale Belediyesi bize su vermiyor. 

  -Su nerede?

  Bugün de Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı dedi ki;
  -Patlak var

  -Su önce Yahşihan’a gidiyor

  -Dirsek değişmesi lazım

  -Motor koymaları lazım

  -Hava sıcak çok su kullanılıyor

  Bende her iki belediye başkanına bir vatandaş olarak diyorum ki;
  Ne dirsek umrumuzda,  ne vana, ne motor, ne bar düşüklüğü. Sizin yaptığınız bu açıklamalar bizi ilgilendirmiyor. Sizin kavganızın bir tarafı da değiliz.  Biz suya kavuşmak isteyen Kırıkkale ve Yahşihan'da oturan vatandaşız. Çeşmemizden akması gereken su nerede?  Bahaneleriniz, suçlamalarınız ‘sorun bende değil onda’ söylemleriniz sizi bağlar. İkinizde kendinizce haklı olabilirsiniz ama haklılığınız sorunumuzu çözmüyor ve biz çözüm istiyoruz.

  Siz şikayet makamı değil icraat makamısınız.  Altyapıyı mı değiştiriyorsunuz, yeni depo mu yapıyorsunuz, Kızılırmak’ı şehrin ortasına mı taşıyorsunuz ne yapıyorsanız yapın ama varolan suyu çeşmeden akıtın.  Su olmasa hadi derim ki; su yok ne yapsınlar. Ama su var var. Hem de dolu dolu var. Akıtın şu suyu çeşmeden, bu kadar zor mu?

  40 derece sıcaklığın yaşandığı şu günlerde sayenizde koktuk iyice.  Duş almayı bıraktık yüzümüzü yıkayamıyoruz.  Benim sorunumu çözmeniz için orda oturuyorsunuz. Lütfen artık; bahane bulmayın ve sorunu çözün. Gerekirse çıkın ikinizde Kırıkkale TV’de halkın karşısına.   İlyas Şen kardeşim sorsun çözümünüz ne diye. Sizde anlatın ama çözümünüzü anlatın sorunun kendisini değil. Ya da başbaşa oturun alın yanınıza teknik elemanlarınızı anlaşın. Sorun neyse çözüme kavuşturun. 2 düğün eksik gezin bundan daha önemli sorun mu var? 

  Son alarak; Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı diyor ki;  yaz aylarında su kullanımı arttığı için patlaklar fazla oluyor. Eski bir milli eğitim bakanının sözü aklıma geliyor; şu öğrenciler olmasa  maarifi (milli eğitimi)  ne güzel yönetirdim.  Sayın başkan; ne yapalım patlak olmasın diye günlük su kullanımımızı mı düşürelim? Bu şehirde kimse yaşamasa ne güzel yönetirdiniz değil mi belediyeyi? 

  Yazar Yorumları

  Yorum Yaz

  85810

  Hakkımızda

  #

  İletişim

  Kirikkalekusu.com

  info@kirikkalekusu.com

  2147483647

  2147483647