• Dolar
  0.000
 • Euro
  0.000
 • Ç.Altın
  0.000
 • Altın
  0.000

°

Köşe Yazarı

Murat Bulut

#

 •  09 Ocak 2024
 • HERKES SAYGILI’YI İSTİYOR!


  Yerel seçimlere yaklaşık 80 gün kaldı. Gözler genel merkezlerde. CHP’de   Mustafa Pekdoğan mı Ahmet Önal mı? MHP’de Harun Ulusoy mu, Bahadır Karayel mi Özgür Şahbaz mı? Özellikle merak edilen ise AK Parti.  Bugün yarın aday belli olur. Her ne kadar 'ben aday değilimde  genel merkez git çalış dedi' dese de Mehmet Saygılı çok uğraşıyor.  Bahattin Akyön mücadele ediyor. Nuh Dağdelen son tahlilde yarışa katıldı. Şeyma Ülkü Tabak sürpriz yapabilir.

  AK Parti’de herkesin gözü kulağı genel merkezde. Özellikle biz gazeteciler günde 3500 defa aday kim olur sorusu ile karşılaşıyoruz. Bende bana soran herkese ‘sen kimin aday olmasını istiyorsun’ diyorum aldığım cevaba göre de ‘aday o ‘ diyorum.  Halk kimi isterse aday o olmayacak mı? Peki halk kimi istiyor? İşte orada karmaşık bir durum var.

  Benim gördüğüm başlıkta da yazdığım gibi herkes Mehmet Saygılı’yı istiyor! Bu ‘herkes’ kelimesini biraz açmam gerekirse; AK Parti Milletvekili Mustafa Kaplan tüm enerjisini Saygılı’nın adaylığı için harcıyor. Kaplan’ın ki hadi normal diyelim de işin ilginç tarafı CHP’lerde Saygılı’yı istiyor.  Anketlerde CHP’liler AK Parti adayı kim olsun sorusuna ‘Saygılı’ cevabı veriyorlar. Ya MHP’liler; onlarda AK Parti adayı olarak Saygılı’yı istiyor. Diğer partilere sorduğumda hepsi ağız birliği yapmış gibi Saygılı diyorlar. Yani AK Parti’nin rakibi olan herkes aday olarak AK Parti’den Mehmet Saygılı’nın çıkmasını istiyor. Hem seçmen hem aday adayları. Bunun nedeni de AK Parti adayları içinde en zayıf halka olarak Saygılı’nın görünmesi.

  Muhalefet istiyor da partizan bakmayan sıradan halk istiyor mu? Genel merkezin yaptırdığı ankette Saygılı’yı tanıyanların oranı yüzde 70. Yani 10 yıldır Kırıkkale Belediye Başkanlığı yapmış bir ismi, teknolojinin/iletişim araçlarının bu kadar güçlü olduğu bir dönemde her 3 kişiden 1’i tanımıyor.  Hizmetlerinden memnun olan kısım yüzde 20’lerde. Bu demektir ki her 5 kişiden sadece 1’i Saygılı’dan memnun.  Karne çok kötü.  Peki bu duruma Saygılı nasıl geldi? Su akmadığı için mi, yollar bozuk olduğu için mi? Sadece hizmet noktasından mı sizce? Bence değil. Hizmete odaklı bir memnuniyet olsa CHP Milletvekili Ahmet Önal 2018’de 25 bin olan oyunu 2023’de 48 bine çıkaramaz. Adam muhalefet milletvekili şehre somut hizmeti yok. O zaman burada başka faktör devreye giriyor. O da insana dokunmak.  Saygılı 10 yıllık belediye başkanlığını ne yazık ki halkından uzak geçirdi. Hali hazırda faal olarak kullandığı 3 ayrı binada 3 ayrı makam odası olması bunun en güzel kanıtı değil mi? 

  Mesela ben mevcut ikametgahımda yaklaşık 8 yıldır oturuyorum. Caddemde sokağımda Saygılı’yı hiç görmedim. Size sorayım;  mahallenizde en son Saygılı’yı ne zaman gördünüz?  Yada mahalleyi boş verin her hangi bir yerde en son Saygılı’yı ne zaman gördünüz? Ne zaman karşılaşıp iki kelam ettiniz? Randevu istediyseniz ne kadar sürede görüşebildiniz/görüşebildiniz mi?  Talepte bulunup talebi çözülenlerin oranı sadece yüzde 9. Evet 10 kişiden sadece biri. Saygılı için durum bu kadar vahim.

  Aslında Kırıkkale insanı öyle çok şey isteyen bir kitle değil. Bir merhaba, bir günaydın denmesini elini tutup nasılsın denilmesini önemseyen ve bununla mutlu olan bir şehir.  Saygılı bunu yapamadığı için tüm rakipleri kendilerine rakip olarak Saygılı’yı istiyorlar. Bakalım AK Parti Genel Merkezi  AK Parti Kırıkkale Belediye Başkan Adayı olarak rakiplerin isteğini mi yoksa halkın isteğini mi yerine getirecek?

   

  Yazar Yorumları

  Yorum Yaz

  15075

  Hakkımızda

  #

  İletişim

  Kirikkalekusu.com

  info@kirikkalekusu.com

  2147483647

  2147483647