• Dolar
  0.000
 • Euro
  0.000
 • Ç.Altın
  0.000
 • Altın
  0.000

°

DOLAR KURU BİR VATANSEVERLİK ÖLÇÜSÜ MÜ?


 •  22-12-2021  13:55:39
 • Emekli Ahmet Amca’nın kenarda köşede biriktirdiği 10 bin lirası vardı. Bekledi bekledi sonra baktı ki parası dolar karşısında değer kaybediyor. Birde dolar 19-20 hatta 22 olacak denildi. En son dayanamadı gitti 17 liradan 588 dolar aldı ve köşeye koydu. Sonra iktidar bir sistem açıkladı ve dolar 13 liraya düştü. Ahmet Amca’nın 10 bin lirası 7644 lira oldu. Ahmet Amca kendi bütçesi için önemli olan 2400 lira için üzüldü.  Şimdi Ahmet Amca elinde ki dolar düştüğü için üzüldü ya vatan haini oldu. 

  Memur Hüseyin Bey’in maaşı 6 bin lira. Aldığı parayla geçimini ancak sağlıyor. O yüzden dolar falan almadı. Aslında parası olsa alırdı ama yoktu. Dolar bir gecede düştü ve memur Hüseyin Bey, doların düşmesine sevindi.   Memur Hüseyin Bey vatansever oldu.

  Peki Ahmet Amca iktidar yanlısı birisiyse. Erdoğan’ı da çok seviyorsa. Nasıl olacak o zaman? Hani iktidarı tutanlar yerli ve milliydi? Gel de çık işin içinden.  

  Kim olduğu ne iş yaptığı önemli değil vatandaş parasını devletinde kabul ettiği, hatta rezevr olarak tuttuğu  bir yatırım aracı olarak dolara yatırmış. Kaybedince de üzülmüş. Kendisi için, kendi ekonomisi için üzülmüş. Çok doğal değil mi?

  Bugün ülkemizde vatan haini olmak o kadar kolay ki.  En ufak bir durumda hemen vatan haini yaftası yiyebiliyorsun. 

  Mesela  vatandaş, Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyor.  Sevebilir, kendi düşüncesi kendi duygusudur.  Muhalefet kanadı Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyor diye o insanı vatan haini yapıyor. Niye; ülke batmış durumda, tüm kurumlar satılmış batıran ve satanı Erdoğan olarak gördüğü içinde onu sevene tepkili ve öfkeli.  Muhalefet için Erdoğan’ı seven yandaş, vatan haini.

  Vatandaş, Ekrem İmamoğlu’nu seviyor. Sever normalde kimse karışamaz. Ama öyle mi; iktidar kanadı sen Ekrem İmamoğlu’nu seviyorsun diye onu vatan haini ilan ediyor.  Niye; İmamoğlu HDP destekli, iktidar karşıtı. O zaman yerli ve milli olamaz. Yerli ve milli olmayan birini seviyorsan sen hainsin.

  İktidar için muhalefette ki herkes vatan haini, muhalefet için iktidarda ki (cumhur ittifakı) herkes vatan haini. Doların inmesine sevinen vatansever, çıkmasına sevinen vatan haini. Yatırımını dolara yapmış kişi doların düşmesi sonucu elinde ki para azalınca üzülüyor ve vatan haini oluyor.  Oysa onun duyguları ülke siyaseti ile ilgili değil. Kendi bütçesi ile ilgili. Üzülmesi kendi bütçesine yönelik.  Olsun yine de vatan haini.

  Adam dolar düştü diye seviniyor. Bu defa muhalefet diyor ki; ‘yandaşsın çıkarken laf etmiyordun inerken Erdoğan’ı kahraman ilan ediyorsun. Üstelik dolar 18 liradan 13 liraya düşmedi 8 liradan 13 liraya yükseldi.  Sen vatan hainisin’ Sonuçta ne yaparsan yap, kimi desteklersen destekle karşı taraf seni vatan haini olarak görüyor.

  Nasıl bir ortamda yaşıyoruz. Vatanı sevmekle vatan haini olmak arasında incecik bir çizgi var. Niye bu kadar ayrıştık?  Oysa aynı tastan yemek yiyenlerdik biz. Ne zaman birbirimizi vatan haini olarak görmeye başladık?  Herkesin kendine göre bir siyasi düşüncesi, bir ekonomik düşüncesi olabilir. Kimisi Erdoğan’ı sever, kimisi Bahçeli’yi kimisi Akşener’i, Kılıçdaroğlu’nu. Sen kendi sevgini normal karşılarken karşındakinin sevgisine ne hakla hükmeder oldun? Bu hakkı sana kim verdi?  İlla senin sevdiğini sevmek zorunda mı? Sen nefret ediyorsun diye o da mı nefret etmeli?  Senin paran yok dolar almamışsın. Düşünce seviniyorsun. Adamın parası varmış gitmiş dolar almış düşünce üzülüyor. Sen 200 bin liraya araba alsan 190 bine düşünce üzülürsün ama dolar alan adamın parası değer kaybedince üzülmesine kızıyorsun. Ne tuhaf bir çelişki.

  Şu anda sokağa çıkın, sosyal medyaya bakın herkesin elinde bir vatanseverlik metresi var.  O metre ile seni ölçüyor.  Kendi gibi düşünmüyorsan hainsin, kendi gibi düşünüyorsan vatan seversin. Oysa bugün dolar 13 liraya düştü diye halay çekenler, bundan iki ay önce dolar 10 lira olacak diyenlere vatan haini diyorlardı. 

  Vatanı sevmek; vatan için çalışmayı gerektirir. Kul hakkı yememeyi, devletin malına göz dikmemeyi, yanlışa kimden gelirse gelsin yanlış demeyi gerektirir. Bulunduğun makamı  kendin ve çevren için değil bu vatana hizmet etmek için kullanmayı gerektirir.  Vatan sevmek doların yükselmesi yada düşmesi ile ölçülmez. Kaldı ki doların 1 ayda 10 lira artması da anormaldi bir gecede 6 lira düşmesi de.  Aslında bu ekonomimizin ne kadar kaygan zeminde olduğunu gösterir.  Sağlıklı bir ekonomik yapıya sahip olmadığımız aşikardır. Mevcut durumda dolar yine çıkar yine düşer. 

  Ayrıştık hem de fena ayrıştık. Bu iyi bir şey değil. Oysa farklılıklar değil miydi bizim zenginliğimiz.  Hani Türk, Kürt, Laz, Çerkez, alevi sünni hep bir arada yaşıyoruz diye övünmüyor muyduk?  Şimdilerde ayrı partilerde olmamızdan dolayı bile birbirimizi hainlikle itham eder olduk.  Yazık çok yazık…

  Dip not; dolarım yok.  

  Hakkımızda

  #

  İletişim

  Kirikkalekusu.com

  info@kirikkalekusu.com

  2147483647

  2147483647