• Dolar
  0.000
 • Euro
  0.000
 • Ç.Altın
  0.000
 • Altın
  0.000

°

Köşe Yazarı

Murat Bulut

#

 •  25 Aralık 2022
 • KONGREDEN ÇIKAN SONUÇ; İYİ PARTİ GERÇEĞİ


  İYİ Parti’de sona eren kongre süreci aslında sancılı geçti. Süreç boyunca yapılan açıklamalar, birden fazla adayın çıkması, sosyal medya paylaşımları derken il kongresinde olay çıkar/kavga olur beklentisi vardı. Tüm bunlara karşı İYİ Parti bu beklentiyi(!) karşılamadı ve Kırıkkale’nin yıllardır hasret kaldığı çok adaylı, heyecanlı, çekişmeli bir kongre yaşattı. Hem de son derece sükunet içerisinde...

  İYİ Parti’de Çelebi ile başlayan kongre süreci tamamlandı. Son olarak Cumartesi günü gerçekleşen il kongresi ile 4 buçuk yıl süren Bülent Altınışık dönemi sona erdi ve İl Başkanlığı koltuğu Yavuz Kuzucu’ya geçti. Her ne kadar gerek genel merkez gerekse de Kırıkkale yönetimi tek adayla il kongresi yapmayı arzulasada, 3 adayın yarıştığı bir seçime tanıklık ettik. Bu nokta da İYİ Parti’ye şehir olarak bir teşekkür etmek lazım. Yıllardır tek adaylı, genel merkez atamalı kongrelere karşı çok adaylı rekabetli bir kongre yaşattığı için. 

  Kongre Gök Düğün Salonu’nda yapıldı. Salon tıklım tıklım doluydu. Coşku kalabalıkla doğru orantılı olmasada bunu seçimin verdiği strese bağlayabiliriz. Adaylar; Yavuz Kuzucu, Zafer Çakmaklı ve Furkan Özen birbirlerini hedef almayan konuşmaları ile kendilerde yakışanı yaptılar. Kuzucu daha çok genel siyasete ilişkin konuşurken, Çakmaklı il başkanı olması durumunda yapacaklarını anlattı.  Özen’in ilçelere  ve teşkilatın birimlerine özel hazırladığı konuşması ise büyük beğeni topladı. Çakmaklı’nın kısa süre önce katılım gösterdiği partide zirveyi hedeflemesi cesurca bir davranıştı. Özen ise genç yaşına rağmen kendinden emin bir profil sergiledi. İyi bir hatip olduğunu gösterdi. Bu kongre süreci ile Kırıkkale’nin başarılı bir siyasetçi kazandığını söyleyebilirim. Kongre sonrası kaybeden her iki adayın sosyal medya paylaşımlarında ki olumlu sözleride demokrasiye saygının karşılığı olarak kayıtlara geçti. 

  Gelelim Altınışık’ın konuşmasına. Son derece yapıcı bir üslup kullandı. Her ne kadar süreçte Kuzucu lehine tavır alsada 3 aday için söylediği ‘Gençlerle gurur duyuyorum’ sözü yerinde bir gönül alma hamlesiydi. İsim vermese de (katılımcılardan öğrendiğimize göre) Cemalettin Akdoğan’ı hedef aldığı ‘Partiden aday olamayınca çay içmeye bile gelmeyen ama bugün partimi karıştırmaya çalışan, seçime müdahale eden kişinin partime uzattığı o eli kırarım’ sözleri dikkat çekiciydi. Konuşmasında sert üslup kullandığı tek konu partiye dışardan müdahale kısmıydı. Diğer taraftan salonun doluluk oranında ki başarıyı da evsahibi pozisyonunda ki Altınışık’a yazmak gerekir. 

  Başkan olan Kuzucu’nun sorumluluğu büyük. Açık farkla kazanması ondan beklentiyi artırır. Şevket Özsoy ile birlikte İYİ Parti’nin en eski mensubu olmasına karşın partisini daha da büyütmek istiyorsa artık yeni -eski söylemini bırakması lazım. Partiye katılımlar artıyor. Kuzucu’da Altınışık gibi partiye önemli isimleri kazandırmalı. 

  Önümüzde seçim var. Yılların kurt siyasetçisi Bülent Altınışık milletvekili aday adaylığını deklare etti. Orhan Kılıç, Adnan Duman, Tolga Tanrıverdi gibi iş dünyasının hatrı sayılır isimleri de bu yarışta yer alacak. Başka isimlerde eklenecek. İYİ Parti iyi geliyor. Aday profilleri toplumda kabul görmüş isimler. Başta Kuzucu ve Merkez İlçe Başkanı Arap Osman Baran olmak üzere teşkilat bu süreci doğru yönetirse 2023 seçimlerini  İYİ Parti en az bir vekille tamamlar. Özellikle sağda ki iki parti olan AK Parti ve MHP’de yaşanan dalgalanmalar ve geriye gidişten maksimum oy almanın çalışması bugünden başlamalı. 

  İYİ Parti’de gergin geçen kongre süreci il başkanlığı kongresinde ki olumlu hava ile yerini umuda bırakmış gözüküyor. Olaylı geçmesi beklenen kongrede İYİ Parti,  kavga beklentisinin aksine demokrasi adına güzel bir örnek verdi. ‘Kırıkkale’de çok adaylı kongre yapılabilirmiş’ dedi. Yeni seçilen Kuzucu ve ekibi herkesi kucaklayan bir siyaset anlayışı ile 2023 seçimlerine hazırlanmalı. 

  Sonuç olarak; kongre salonu gösterdi ki İYİ Parti gerçeğini rakipleri başta olmak üzere kimse görmezden gelmesin. 2018’de Kırıkkale’de 4.olan İYİ Parti bu seçimde doğru tercihlerle ve akıllı siyasette zirveye ortak olabilir. Şimdi top yeni seçilen teşkilat ve aday adaylarında. Bir an önce çalışmaya başlayıp 2 aylık kongre döneminde kaybolan enerjiyi yeniden kazanmaları lazım. Çünkü geri sayım başladı ve zaman çok hızlı ilerliyor.  Vekil çıkarmak bugün için garanti olmasada içinde bulunduğumuz siyasi ortam ve rakiplerin durumu dikkate alındığında kazanamamakda açıkcası tam bir beceriksizlik olur...

   

   

   

   

  Yazar Yorumları

  Yorum Yaz

  37547

  Hakkımızda

  #

  İletişim

  Kirikkalekusu.com

  info@kirikkalekusu.com

  2147483647

  2147483647